Voisiko lääkärin etävastaanoton järjestää tutulla ja turvallisella kylätalolla? Entä voisiko kylätalolta osallistua virtuaalilasien avulla toisella puolella maailmaa järjestettävään taidenäyttelyyn tai urheilutapahtumaan?
Vauhtia valokuituun -hankkeessa yhtenä toimenpiteenä on edistää kylätaloissa ja -keskuksissa jo olevien tai rakentuvien valokuituyhteyksien hyödyntämistä niin, että edesautettaisiin niissä uusien palvelujen syntymistä. Tätä varten tuotettiin valmis palvelumalli ja pilotoitiin sitä neljällä kylätalolla suoritettavaa digikatselmusta varten.
Digikatselmuksella kartoitettiin kylätalojen digitaalista toimintaa, johon kuuluu energianseuranta, turvallisuus, valvonta, etätyö, etäpalaverit, tilaisuuksien striimaus, viihde- ja pelipalvelut sekä hyvinvointi ja terveyspalvelut. Kylätalojen digikatselmuksia suorittivat Vauhtia valokuituun -hankkeen digiasiantuntija Mika Ahonen ja tietoverkkoasiantuntija Mikko Ojainväli.
– Tavoitteena on tehdä monistettava Digikatselmus-malli. Visiona on, että kylätalot voisivat tulevaisuudessa toimia kyläyhteisöihin liittyvissä digitaalisuuden eri teemoissa, kaiken ikäisten kylän asukkaiden palvelukeskuksena, Mikko Ojainväli kertoo.
Selvitystyössä hyödynnettiin myös aikaisempia tutkimuksia, selvityksiä ja hanketuloksia.
Digikatselmuksien pilottikohteiksi valikoituivat Mäenpään kylätalo Kauhavalta, Ylistaron Asemanseudun kylätalo, Luovan Nuorisoseurantalo Kurikassa ja Hyypän maja Kauhajoella. Ennen digikatsemusta, kylätaloilta kerättiin esitietolomakkeella taustatietoa kylätalon käytöstä ja palveluista. Varsinaisessa digikatselmuksessa tutustuttiin kylätaloon ja käytiin kylätalon ydinryhmän kanssa virikekeskustelua digitaalisuuden mahdollisuuksista talolla. Virikekeskusteluiden tavoitteena oli löytää sopivia kehittämiskohteita pilotointiin.
Suoritetun digikatselmuksen jälkeen raportoitiin esille nousseet asiat ja tehtiin toimenpide-ehdotukset. Valmiit digikatselmusraportit lähetettiin kyläyhdistyksille.
– Tehdyt katselmukset olivat antoisia, niin kylätalojen toimijoille, kuin meille hanketoimijoillekin. Niistä syntyi uusia ideoita kylätalojen digitaalisten toimien kehittämiseksi, Ojainväli kertoo.
Digikatselmusten pilotointia jatketaan vielä Aisaparin ja Kuudestaan toiminta-alueella. Digikatselmus-mallin kehittäminen jatkuu.