Liiveri

Leader Liiveri -logo.
Seinäjoki Ilmajoki Jalasjärvi
Valikko
  • Yritykset
    • Yritykset
    • Alkava yritys
      • Investointituki
      • Käynnistystuki
      • Kehittämistuki
      • Tuki omistajanvaihdokseen
    • Toimiva yritys
      • Investointituki
      • Kehittämistuki
      • Tuki omistajanvaihdokseen
    • Maatila
    • Yritys- tai viljelijäryhmä
      • Yritysryhmän kehittämishanke
      • Viljelijäryhmän kehittämishanke
    • GenGreen
  • Yhteisöt
    • Yhteisöt
    • Kehittäminen
    • Investoinnit
    • Selvitykset ja suunnitelmat
    • Koulutus
    • Kansainväliset hankkeet
  • Nuoret
    • Nuoret
    • Nuoriso-Leader porukat
    • Nuoriso-Leader-yrittäjät
    • Nuorisojaosto
    • Nuoret mukaan toimintaan – viisi ideaa
    • Kansainvälisyys
      • SaYouth
      • Skaraborg-yhteistyö
  • Kylät
    • Kylät
    • Kyläesittelyt
    • Kylien juhlatalot
    • Kyläturvallisuus
    • Tulevaisuuden kylä
    • Suunnitelmat, työkirjat ja oppaat
  • Tulokset
    • Liiveri
    • Yritykset ja elinkeinot
    • Kylät ja yhteisöt
    • Nuoret
    • Kansainvälisyys
Valikko
  • Uutiset
  • Tapahtumat
  • Liiveri
    • Liiveri
    • Kehittämisstrategia
    • Hallitus ja jaostot
    • Liity jäseneksi
    • Liiverin omat hankkeet
    • Tilaa uutiskirje
  • Yhteystiedot
Valikko
  • Yritykset
    • Yritykset
    • Alkava yritys
      • Investointituki
      • Käynnistystuki
      • Kehittämistuki
      • Tuki omistajanvaihdokseen
    • Toimiva yritys
      • Investointituki
      • Kehittämistuki
      • Tuki omistajanvaihdokseen
    • Maatila
    • Yritys- tai viljelijäryhmä
      • Yritysryhmän kehittämishanke
      • Viljelijäryhmän kehittämishanke
    • GenGreen
  • Yhteisöt
    • Yhteisöt
    • Kehittäminen
    • Investoinnit
    • Selvitykset ja suunnitelmat
    • Koulutus
    • Kansainväliset hankkeet
  • Nuoret
    • Nuoret
    • Nuoriso-Leader porukat
    • Nuoriso-Leader-yrittäjät
    • Nuorisojaosto
    • Nuoret mukaan toimintaan – viisi ideaa
    • Kansainvälisyys
      • SaYouth
      • Skaraborg-yhteistyö
  • Kylät
    • Kylät
    • Kyläesittelyt
    • Kylien juhlatalot
    • Kyläturvallisuus
    • Tulevaisuuden kylä
    • Suunnitelmat, työkirjat ja oppaat
  • Tulokset
    • Liiveri
    • Yritykset ja elinkeinot
    • Kylät ja yhteisöt
    • Nuoret
    • Kansainvälisyys
  • Uutiset
  • Tapahtumat
  • Liiveri
    • Liiveri
    • Kehittämisstrategia
    • Hallitus ja jaostot
    • Liity jäseneksi
    • Liiverin omat hankkeet
    • Tilaa uutiskirje
  • Yhteystiedot
  • EN
  • Extranet
FI
FI EN
Etusivu / Uutiset / Liiverin nuorisojaoston reissu Anjalaan Nuoriso-Leader-päiville

Liiverin nuorisojaoston reissu Anjalaan Nuoriso-Leader-päiville

13.12.2024

Valtakunnalliset Nuoriso-Leader-päivät järjestettiin tänä vuonna Kaakkois-Suomessa Anjalan nuorisokeskus Ankkapurhassa 15.–17.11.2024. Päivien tarkoituksena on tuoda yhteen Leader-toiminnassa aktiivisia nuoria ja nuorten kanssa työskenteleviä Leader-ryhmien työntekijöitä sekä innostaa nuoria oman paikkakuntansa ja nuoriso-Leader-toiminnan kehittämiseen myös jatkossa. Lue jutusta Liiverin nuorisojaoston Laura Niemen reissukokemukset.

”Liiverin nuorisojaostosta lähdettiin Anjalaan Nuoriso-Leader-päiville edustamaan. Matkaan lähdettiin kolmen nuoren ja ohjaajan voimin. Perille Ankkapurhaan saavuttiin sopivasti illalliselle. Alussa kävimme läpi viikonlopun aikataulun ja toteutettiin pientä tutustumista.

Pääsimme tutustumaan Ankkapurhan upeaan tiluksiin illan kummituskierros aktiviteetissa. Leader-aiheisten kysymysten avulla ratkaistiin kummitusmysteeri ja pääsimme kiertämään Anjalan historiallista kartanoa taskulampun valojen voimin.

Lauantaina aamupalan jälkeen, saimme videotervehdyksen maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahilta, jonka jälkeen meille tuli erikoisasiantuntija Laura Jänis puhumaan maa- ja metsätalousministeriöstä.

Seuraavaksi päästiin omasta mielestäni tapahtumien parhaaseen osuuteen, työpajoihin! Nuorille oli kehitetty neljä erityyppistä ja monipuolista työpajaa, ja tässä välissä Nuoriso-Leader-ryhmien vetäjät pääsivät verkostoitumaan keskenään. Jakauduimme siis neljään ryhmään. Jokaisessa ryhmässä oli nuoria ympäri Suomea, joten verkostoituminen ja kokemusten jakaminen oli helppoa.

Nuorille järjestettyjä työpajoja olivat:

  • Ihmiskirjasto, jossa kaksi nuorta yrittäjää kertoivat kuinka Leader on tukenut heidän yrittäjyyttään. Mukana oli myös Kalaleaderin edustaja kertomassa työstään.
  • Speed Friendingissä pääsimme tutustumaan ryhmäläisiimme nopeasti ja tehokkaasti. Kätevä ”jäänmurtaja” joka tiivisti ryhmäämme.
  • Kalapajassa Kalaleaderin edustajat kertoivat työstään ja kalatalouden tilanteesta. Ryhmämme jäsenille Kalaleader oli taho, josta emme olleet aiemmin kuulleet, joten oli kiinnostavaa oppia lisää kalataloudesta ja Kalaleaderin palveluista.
  • Viimeisenä pääsimme Miun Maaseutu – Siun Sanat! – työpajaan, jossa kuulimme toisten nuorten käsityksiä maaseudusta ja sen tulevaisuudesta, sekä saimme antaa oman näkemyksemme maaseudun tilasta ja siitä minkälainen suomen maaseudun pitäisi olla tulevaisuudessa, jotta asuisimme täällä.

Iltapäivästä olimme jakautuneet erilaisiin aktiviteetteihin. Oli ukulen soittoa, jousiammuntaa, kalastusvälineiden tekoa ja erätaitojen opettelua. Illalle saatiin halukkaille sauna ja pidempi hengähdystauko ennen iltaohjelmaa.

 

Lauantai-iltana pääsi myös laulamaan yhdessä.

Iltaohjelmaan kuului tunteita nostattava musiikkivisa, Itä-Suomesta lähtöisin olevan Aatu Raitalan komediahetki ja paljon muita aktiviteetteja. Loppuilta kului joko salissa laulaen ikivihreitä klassikoita (Rusketusraidat –PMMP), tai vuoden 2005 Trivial Pursuittia pelatessa.

Sunnuntaina saimme vielä aamupäivästä tutustua Nuoriso-Leader-tukea saaneihin yrittäjiin. Paikalla oli niin jonglööri Damian Santibañez, kanteleensoittaja Viola Uotila, pakohuonepelin vetäjät Rasmus Ahola ja Jannika Toikka sekä kengittäjä Emilia Ahokas.

Lopuksi oli vielä päätössanat ja lounas, jonka jälkeen kiirehdimme taksiin ehtiäksemme junaan. Jännitystä elämään toi viime hetken tieto siitä, että taksimme oli unohtunut listoista, joten saimme kyydin Ankkapurhasta suoraan Tikkurilan asemalle, jotta ehdimme Seinäjoen junaamme. Junaan ehdimme ajoissa, vaikka taksirumba aiheuttikin muutamia harmaita hiuksia.

Loppujen lopuksi, nuorisopäivät antoivat mahtavan mahdollisuuden suhteiden luomiseen. Saimme jaettua yhteystietoja ja toimivia ideoita. Innolla odotamme ensi vuoden Nuoriso-Leader-päiviä.”

Laura Niemi

Leader Liiveri -logo.

Oikopolut

Etusivu

Uutiset

Tapahtumat

Liiveri

Yhteystiedot

Tilaa uutiskirje

Yhteystiedot

Kehittämisyhdistys Liiveri ry

Könnintie 27

60800 Ilmajoki

toimisto@liiveri.net

EU -logo, Euroopan unionin osarahoittama.
© 2025 Leader Liiveri
Tietosuojaseloste
Saavutettavuusseloste
Hallinnoi evästeiden suostumusta
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
Hallitse vaihtoehtoja Hallinnoi palveluita Hallitse {vendor_count}-toimittajia Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
{title} {title} {title}