Olen Sanna-Kaisa Nokso ja opiskelen toista vuotta kauppatieteitä Jyväskylän yliopistossa, ja opinnoissani olen keskittynyt pääasiassa markkinointiin ja viestintään. Monipuolinen viestintä ja sosiaalisen median sisällöntuotanto kiinnostaa kovasti, joten oli ihana kuulla, että työpaikka Liiverillä aukesi. Odotankin jo innolla mitä uusia haasteita tuleva kesä tuo tullessaan, varmasti monipuolinen ja opettava kesä tulossa!
Vaikka opiskelut ovatkin tällä hetkellä Jyväskylässä, kotoisin olen kuitenkin Ilmajoelta. Itse viihdyn paremmin maaseudulla, jonka vuoksi myös koen Liiverin työn sen kehittämiseksi tärkeänä. Liiverin toiminta onkin minulle jo ennestään jonkin verran tuttua, viime kesän toteutin Liiverin rahoittamaa Ilmastoviisas-hanketta Jalasjärven 4H-yhdistyksellä, jossa pääsin tuottamaan monenlaista sosiaalisen median sisältöä muun muassa lähiruokatuotannosta, uusiutuvasta energiasta, sekä kierrätys- ja korjauspalveluista. Ilmastoviisas-hankkeen lisäksi olen päässyt mukaan SaYouth-hankkeen opintovierailulle Kreikkaan ja Osallistuvat nuoret -hankkeen tiimoilta järjestetylle Youth Campille.
Vapaa-ajalla tulee vietettyä paljon aikaa perheen ja ystävien kanssa, jonka lisäksi kaikki mahdolliset vauhdikkaat aktiviteetit kiinnostavat, kuten kelkkailu ja ratsastus. Pidän myös paljon luonnossa liikkumisesta, niin lyhyemmistä päiväretkistä, kuin pidemmistä vaelluksistakin.
Ensimmäinen työviikko lähti jo hulinalla ja mielenkiintoisilla työtehtävillä käyntiin, kun pääsin lähtemään työmatkalle Ruotsiin Young Rural Campille!
Kesän aikana isoimpana työtehtävänäni on vanhan juhlatalorekisterimme uudistaminen, jonka tiimoilta tulen olemaan alueemme kyliin yhteydessä. Rekisteriin tullaan kokoamaan alueen yhdistysten juhlatiloja, tiedot tullaan päivittämään ja kohteet kuvaamaan uudelleen. Muuten kesän aikana tulen tekemään Liiverin somea ja vaihtelevasti myös muuta viestintää.